Glasgow to Edinburgh Ultramarathon – Results.

Congratulations to all our competitors and see you at our next event!

2016 G2E RESULTS.

 

Place Time Name Bib Nationality Club/Association
01 6:55:06 Ruslans Sulga  134  lv Maratona Klubs/Liepaja
02  7:01:15 Lee Muir 096  gb   
03 7:03:29 Robert Soutar 130  scotland  
04= 7:36:30 James Connelly 033  scotland  
04= 7:36:30 Colin Milligan 092  gb  
06 7:49:22 Mark Ashby 004  gb Victoria Park City of Glasgow
07 7:53:29 Stephen Welsh 147  scotland  
08 8:07:24 Neil Rutherford 121  scotland Improve My Running
09 8:13:15 Brian Nichol 101  scotland  
10 8:19:42 Andrew Herbert 061  gb Dalkeith Run Club
11 8:22:19 Theresa Majeed 081 us  
12 8:38:57 Alex Bacon 005 gb  
13 8:40:07 Graham Hoy 063 scotland  
14 8:42:38 David McCauley 082 gb Springburn Harriers
15 8:43:10 Marc Bromwich 018 gb Bellahouston Roadrunners
16 8:50:12 Shona Young 152 scotland Lothian Running Club
17 8:56:29 David Dalmau 038 es Linlithgow AC
18 8:58:15 Glen Blake 015 gb  
19 9:07:17 Ross Thorburn 140 gb  
20 9:08:24 Angus Gillespie 052 gb  
21 9:14:08 Martin Connell 032 gb Wallasey AC
22 9:24:00 Adrian Stockwell 132 gb  
23 9:27:46 David Allan 001 scotland Carron Valley Trail Runners
24   9:33:34 Benjamin Swainson 135  gb LAC 
25 9:34:50 Debbie King  067  scotland  
26 9:36:06 Alex Davis  041 scotland  
27 9:42:56 Sharon Tang 137 gb  
28 9:43:00 Daibhi O’Leary 102 ie  
29 9:46:21 Euan Bell 008 gb  
30= 9:50:09 Lesley Lynn 075 gb North Ayrshire Athletics 
30= 9:50:09 Jason Newman 100 gb  
32 9:51:22 Keith Burge 021 gb  
33 9:53:14 Russell Beswick 011 gb  
34 9:55:34  Paul Campbell 022  scotland  
35 9:58:06 Jan Strachan 133  scotland Dacorum & Tring AC 
36 9:58:20 Graham Paton 106  gb  
37 10:03:11 Michael Thompson 139 england Quakers running club 
38 10:03:33 Jan Carstens 025 de  
39 10:05:28 Ross Crombie 035 scotland Grangemouth triathlon club 
40 10:10:17 Ross Mackey 078 scotland  
41 10:10:59 Ewan Wilson 149  scotland  
42 10:14:25 Sandra Ross 118 scotland  
43 10:15:21 Michele Cartwright 026 england Victory AC 
44 10:18:37 Ian Flynn 049 scotland  
45= 10:20:20  Paul Carr 024 gb  
45= 10:20:20 Andrew Stewart 131 gb  
47 10:20:30  Douglas MacGregor 077  scotland  
48 10:26:27  Ching-Chyi Yang 029 tw Beijing Elite Triathlon 
49 10:30:39  Matt Clarke 031 gb  
50 10:33:48 David Barrett 007 gb  
51= 10:36:38 John Lewis 073 gb  
51= 10:36:38 David Wandrum 143 gb  
53= 10:40:43 Edward Carlin 023 scotland Clyderunners
53= 10:40:43 Allan Mooney 094 scotland Clyderunners
53= 10:40:43 Grant Quigg 110 scotland Clyderunners
56 10:40:50 Gary Mcleod 090 gb  
57 10:43:00 Kristian Delacour 043 scotland  
58 10:43:10 Danny Liu 074 dk  
59 10:43:26 Mark O’Brien 103 scotland  
60 10:43:55  Aivars Birks 013 lv VSK Noskrien
61 10:47:53  Rachel Snell 129  gb  
62 10:55:35 Austin Newberry 099 scotland  
63 10:55:47 Neville Gascoigne 050 gb Bristol & West AC
64 10:56:09 Robert Brand  017 gb Gateshead Harriers
65 10:59:06 John Cassidy 027 scotland Perth Monday Nighters
66 11:02:17 Rainer Wachsmann 141  de Marathon Steinfurt/LSF Münster
67 11:02:30 Patrick Maguire 080 scotland  
68 11:06:45 Stuart Russell 120 scotland  
69 11:13:53 Stewart McKellor 087 gb Lone Wolf
70= 11:14:49  Ruairidh Mclaughlin 088  scotland  
70= 11:14:49  Jari Pekkarinen 107  fi Carnegie Harriers
72 11:18:25 Tun Myint 098 gb  
73 11:24:47  Gavin Lawson 071 scotland  
74 11:28:13  Zsuzsanna Gyorffy 056 hu  
75 11:30:20  Gary Birnie 014 za  
76 11:32:21 Dave Owen 104 gb   
77 11:33:16  Neil Macrichie 079 scotland Peterhead Athletics Club
78 11:33:18 Owen McGill 085 gb  
79= 11:36:08 Szilard Csiha 036 hu  
79= 11:36:08 Shauney Watson 145 scotland Forfar Road Runners
81 11:36:54 George Sherriffs 126 gb North East Marathon Club
82 11:40:06 Iain Wallace 142 us HBT
83 11:42:58 Clive Bugeja 019 gb TriTalk
84 11:46:03 Hugh Welsh 146 gb  
85 11:50:10 Ian Davidson 040 gb  
86 11:50:47 Mike Taylor 138 im  
87 11:59:48  Daniel Kershaw 066 gb Scottish Athletics
88 12:07:31 George Darnley 039 england  
89 12:13:54 Anthony Dowdall 045 ie Shamrock & Thistle
90  12:16:14 Michelle Kirkbright 068  gb  
91 12:34:56  Anna Downes 046  gb Jog Scotland
92= 12:39:48 James Goodsir 054  gb  
92= 12:39:48 David Reynolds 114 gb  
94 12:42:33 Sarah Robertson 116 gb Team TOD
95 12:46:29  Graham Rule 119 scotland Edinburgh Frontrunners
96= 12:48:00 Creag Reece 112  gb  
96= 12:48:00 Paul Samat 122  gb  
DNF 52 Miles  Doug Chapman 028 us  
DNF 42 Miles Karen Ritchie 115 scotland  
DNF 33 Miles Jose Gonzalo 053 es  
DNF 33 Miles Harald Halvorson 057 gb Helensburgh AAC
DNF 33 Miles Atis Kalejs 065 lv Gaujiena
DNF 33 Miles Sarah McCowan 083 scotland  
DNF 33 Miles Neil Paterson 104 scotland  
DNF 33 Miles Garry Scott 124 gb  
DNF 33 Miles Salman Shamim 125 gb  
DNF 33 Miles Sarah Simpson 127  gb Fleet Feet
DNF 22 Miles  Jennifer Arnott 003  gb  
DNF 22 Miles Jean-Marie Burel 020 fr  
DNF 22 Miles  Pamela Harris 059  gb  
DNF 22 Miles Robert Law 070 scotland  
DNF 22 Miles Alan McDowall 084 scotland  
DNF 22 Miles Stewart Morrison 095 gb  
DNF 22 Miles Simon Ward 144 gb York Knavesmire harriers
DNF 22 Miles Andy Wilson 148 gb  
DNF 22 Miles Kenny Yancouskie 151  scotland  
DNF 2 Miles Elaine Dean 042 england 100 marathon Club

CONNECT WITH US ON SOCIAL MEDIA.